Prof. Abba Waziri Hassan Waziri Mubi (OON, FRCS,FWAC, MFSC)
(Prof. of Surgery and Chairman Medical and Dental Council of Nigeria)

Born on 10th August, 1950 at Bebel, Madagali Local Government, I attended Madagali and Michika Primary Schools and Secondary School Ganye and advanced level at Federal Government College Sokoto.

I qualified with MBBS in July 1976 from Ahmadu Bello University Zaria. After the National Youth Service, I jointed Gongola State Government as medical officer in 1978. In January 1980 I went for training in United Kingdom and completed Fellowship in Surgegy and returned to Gongola State Service in 1985. I was Chief Medical officer Gongola State January 1987 - January 1989.

January 1989 I moved to University of Maiduguri as Senior Lecturer in Surgery.

Between 1991-93 I was Deputy Vice Chancellor (Academic Services). From February 1994 to September, 2002; I served as Chief Medical Director University of Maiduguri Teaching Hospital.

I became Professor of Surgery on 1st October 1998.

From October, 2004 to September 2008 I was Provost of the College of Medical Sciences University of Maiduguri. I was installed the Waziri of Mubi in June 2004 to replace my father who retired. in 2007. I was given the National Honour (OON) by the late President Umaru Yaradua.

From 2007 yo 2011 I served as Chairman of Board of Management Usman Danfodio Univeristy Teaching Hospital. From June 2014 to July 2015. I served as Pro-Chancellor of Adamawa State Univeristy Mubi.

In November 2018 I was appointed Chairman Medical and Dental Council of Nigeria (MDCN) by President Muhammadu Buhari which I am still serving.